• ساعت : ۸:۱۶:۳۱
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ 
  • کد خبر : ۴۱۹۴
براساس یافته دانشمندان كدام گروه از افراد بیشتر در خطر هستند و بیماری كرونا را باید جدی تر بگیرند؟
covid-19  گروه جدیدی از خانواده کرونا ویروس است که می تواند طیف وسیعی از علایم از سرماخوردگی تا سندروم های شدید تنفسی را ایجاد کند. علائم اصلی بیماری شامل تب و سرفه و تنگی نفس می باشد .از سایر علائم میتوان به گلودرد، سردرد و گه گاه علائم گوارشی از جمله تهوع و اسهال اشاره کرد. در این بیماری برخلاف انفولانزا بروز علایم سیر تدریجی دارد. کرونا ویروس می تواند هر گروه سنی از کودکان تا بزرگسالان را درگیر کند. هنوز اطلاعات و دانش ما در رابطه با نحوه انتقال و درمان این بیماری محدود است و نیاز به انجام مطالعات بیشتر در این زمینه وجود دارد ولی افراد با سنین بالا و افراد با بیماری زمینه ای در معرض ابتلا به فرم های شدید تری از بیماری هستند و احتمال بروز عوارض شدید در انها بیشتر است.

 اگر جزو موارد زیر هستید، خطر شدت بیماری در صورت ابتلا به کووید-19 در شما بالاتر است:

1. افراد با بیماری زمینه ای شامل :

· بیماری های قلبی عروقی

· بیماری های تنفسی زمینه ای

· دیابت

· فشار خون

· چاقی (BMI بالاتر از 40 )

2. بیماران با نقص ایمنی شامل:

· بیماری ایدز

· مصرف دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی مثل کورتون با دوز بالا و طولانی مدت

· بدخیمی 

· شیمی درمانی

· پیوند اعضا

 

کدامیک از گروه های سنی بیشتر در معرض ابتلا به ویروس کرونا می باشد؟

 

افرادی که سن بالای 50 سال دارند در معرض آسیب بیشتری قرار دارند و هم چنین با افزایش سن امار مرگ و میر ناشی از بیماری افزایش پیدا میکند . آمار و مطالعات اخیر حاکی از ان است که افرادی که بااین بیماری فوت کرده اند، میانگین سنی 60 سال به بالا داشتند یا مبتلا به بیماری زمینه ای بوده اند. دلیل این موضوع آن است که سیستم ایمنی افراد با افزایش سن کم کم ضعیف می شود و هم چنین کسانی که بیماری زمینه ای دارند پاسخ سیستم ایمنی آنها در مقابل ویروس ها به اندازه افراد کافی قوی نیست و احتمال ایجاد پنومونی و سندروم دیسترس تنفسی حاد به دنبال ویروس کرونا در آنها بیشتر است . در این میان بیماری های قلبی بیشترین امار درگیری شدید و مرگ و میر را بخود اختصاص داده اند و حدود 40 درصد از افراد که در بیمارستان بستری بودند بیماری قلبی عروقی داشته اند. همچنین این عفونت های ویروسی میتواند پلاک های عروقی این افراد را ناپایدار کند و احتمال حمله و گرفتگی عروقی را درآنها بالا ببرد که ممکن است با توجه به تمرکز روی علایم تنفسی ناشی از ابتلا به کرونا ، درگیری عروقی از نظرها پنهان بماند و موجب بروز عوارض شود .

رعایت بهداشت افراد مبتلا به ویروس کرونا

 

افراد مبتلا به آسم باید بیش از سایر افراد نکات بهداشتی را رعایت کنند زیرا هرگونه عفونت ویروسی از جمله کرونا می تواند باعث درگیری در انها شود و احتمال بروز حمله آسم را بالا می برد . این دوستان باید اسپری های خود را به موقع مصرف کنند و نحوه تنظیم مصرف اسپری و داروهای خود را طبق بروز علایم تنفسی از پزشک خود دریافت کنند و انرا به درستی اجرا کنند. این امر به کاهش خطر حمله آسم در انها کمک می کند . همچنین این افراد بیش از سایرین در معرض ابتلا به پنومونی ناشی از کرونا هستند .

خطر ابتلا به ویروس کرونا در افراد مبتلا به دیابت

افراد دیابتی 2 تا 3 برابر بیشتر از سایر افراد در معرض عفونت به COVID 19 قرار دارند. جالب است بدانید همیشه به افرادی که بیماری زمینه ای مثل بیماری قلبی عروقی دارند توصیه به رعایت نکات بهداشتی میشود و توصیه می شود که واکسن های انفولانزا و پنوموکوک را در زمان مناسب تزریق کنند تا کمتر به این بیماری ها مبتلا شوند زیرا این افراد توان بدنی کمتری در مقابله با عفونت های شدید تنفسی دارند. کرونا، آنفولانزا، عفونت ریه و هر عامل میکروبی دیگری می تواند باعث درگیری تنفسی حاد در این افراد شود و به همین خاطر است که در حال حاضر با شیوع کرونا هم به آنها بیشتر هشدار داده می شود و این افراد باید بیش از سایر افراد بهداشت را رعایت کنند. تمام نکات ذکر شده براساس اطلاعات حاصل از مطالعه محققان است ولی دانش بشر درمورد این ویروس در هر ساعت در حال تغیبر می باشد

افراد جزو گروه‌­های در معرض خطر باید چه مراقبت­‌های بیشتری را رعایت کنند

افراد این گروه تنها درصورت مشاهده­‌ی علائم کرونا در خود باید قرنطینه شوند. هر فرد دارای علامت باید خود را قرنطینه کند.

اگر جزو این گروه هستید یا از فردی که در این گروه قرار دارد مراقبت می­کنید، باید توصیه‌های مربوط به پیشگیری را رعایت کنید.

افراد این گروه باید مراقبت‌­های بیشتری لحاظ کنند:

باید

· اگر فردی علائم ویروس کرونا را دارد به ملاقاتشان نرود

· در یک اتاق که تهویه­‌ی مناسبی دارد یا در فضای آزاد با دیگران ملاقات کند

· از ملاقات­‌کنندگان بخواهید دستشان را به‌درستی بشورند

· از ملاقات­‌کننده بخواهید دست کم 2 متر (6.5 فوت) از شما فاصله بگیرد

· درصورت امکان، فعالیت فیزیکی خود را حفظ کنید

· دارو و تجهیزات خود، مانند دستمال و دماسنج، را به میزان قابل مصرف تامین کنید

· مشخص کنید درصورت ابتلا به بیماری چه کارهایی باید انجام دهید و با خانواده، دوستان و همسایگان درمیان بگذارید

· درصورت ابتلا به بیماری در خانه بمانید تا از شیوع هرگونه عفونتی که به آن مبتلا شده­اید جلوگیری شود

نباید

· همزمان بیش­ از 2 مهمان در خانه نپذیرید

· با مهمانان دست ندهید

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.5.0
    V5.5.5.0